• +90 507 938 66 72
  • +90 507 938 66 72
  • info@monofiz.com
Schroth Yöntemi Nedir?

Schroth Yöntemi skolyoz tedavisi için cerrahi olmayan bir seçenektir. Bu yöntemde kavisli omurgayı daha doğal bir konuma döndürmek amacıyla her hasta için özelleştirilmiş egzersizler kullanılır. Schroth egzersizlerinin amacı, omurgayı üç boyutlu bir düzlemde döndürmek, uzatmak ve stabilize etmektir. Ankara Manuel Terapi merkezimizde uzmanlarımız tarafından uygulanan bu yöntem sayesinde skolyoz sorununuzdan kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin hep birlikte Schroth yöntemine yakından bakalım. 

Bu yöntemde, aşağıdakilere odaklanarak sonuca ulaşmak hedeflenir:

• Kas simetrisinin düzeltilmesi ve duruşun hizalanması
• Eğriliğin içbükey tarafına nefes aldırmak
• Doğru duruşunuzun farkındalığını arttırmak

Schroth Terapisi Tarihi

Skolyoz tedavisine bu yaklaşım Katharina Schroth tarafından geliştirilmiştir ve kızı Christa tarafından daha da popülerleştirilmiştir. 1800'lerin sonlarında Almanya'da doğan Katharina Schroth, başarılı bir şekilde destekleme ile tedavi edilen skolyoz geçirdi. Skolyozunu yönetmek için kendi nefes tekniğini ve egzersizlerini geliştirdi.

Skolyoz İçin Schroth Terapisi Egzersizleri Nelerdir?

Skolyoz karmaşık bir durumdur. Arkadan, C veya S şeklinde yanlamasına bir eğriye benzer. Ama çıplak bir gözle görmediğiniz şey, omurgadaki omurların bir eğri oluştururken nasıl döndüğüdür. Omurlar arasındaki boşluklar bazı bölgelerde sıkıştırılabilir ve bazılarında gerilebilir. Bu nedenle skolyoz için fizik tedavi, eğriyi tüm açılardan ele almak için 3 boyutlu bir yaklaşım gerektirir. Skolyozda omurga rotasyonu her insanda farklıdır. Schroth egzersizleri omurganın benzersiz eğriliğine göre uyarlanmıştır. Egzersizler ayakta, otururken veya uzanırken yapılabilir. Terapi topları, direkler ve Schroth çubukları gibi aksesuarlar da skolyozun düzeltilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Schroth egzersizleri, kişiden kişiye farklı olsa da, üç önemli bileşen içerir:

Kas Simetrisi

Omurganızın eğriliğindeki değişiklikler de sırtınızdaki kasları etkiler. Sırtın bir tarafında kaslar zayıflayabilir. Diğer tarafta, kaslar fazla çalışabilir ve daha belirgin olabilir. Schroth egzersizleri, kas simetrisine ulaşmayı amaçlayan her iki sorunu da ele almak için tasarlanmıştır.

Dönme Açısal Solunum

Nefes almak Schroth Yönteminin önemli bir parçasıdır. Yöntem, rotasyonel açısal solunum adı verilen özel bir solunum tekniği kullanır. Amaç, göğüs kafesini ve çevresindeki yumuşak dokuyu yeniden şekillendirmeye yardımcı olmak için omurgayı nefes alarak döndürmektir.

Duruşunuzun Farkındalığı

Katharina Schroth orijinal pratiğinde büyük ölçüde aynalara güveniyordu. Çünkü aynalar hastalarının duruşları hakkında farkındalık geliştirmelerine yardımcı oldu. Omurganızın pozisyonunun farkında olmak, onu düzeltmenin ilk adımıdır. Postürel farkındalık, günlük yaşam aktiviteleri söz konusu olduğunda özellikle önemlidir. Skolyozunuz varsa, her zaman daha da kötüleştirebilecek pozisyonlara dikkat etmelisiniz.

Diğer Bloglar